SANAL ESARET ETKİNLİKLERİMİZ
Sınıf Seviyesi Etkinlik Adı Açıklama
Anaokulu Bir Sorum Var * Öğrencilere Teknoloji nedir ve İnternet nedir? sorusunu sorarak çekim yapılacak.

(Amaç teknoloji ve internet kelimelerinin  öğrenci açısından ne anlam içerdiğini  gözlemlemek)

Anaokulu …Olmasaydı Ne Olurdu? * Günlük hayatımızdaki teknolojik aletler (bilgisayar,araba, çamaşır makinası,internet ) olmasaydı ne olurdu şeklinde çocuklarla röportaj yapılacak. ( Öğretmenlerimiz sınıflarında teknolojinin ve internetin tanıtımını yapacaklar ve ihtiyaçtan doğdukları üzerinde duracaklar )
Anaokulu Asfalı Mucitler İş Başında * Öğrencilerden hayatlarını kolaylaştıracak kendi teknolojik aletlerini tasarlamaları istenir. 
Anaokulu Bu Ben(i)m * Öğrencilerin tasarladıkları teknolojik aletlerden   pano  veya sergi  hazırlanır   resimleri çekilir.
Anaokulu Vay Be Teknoloji! * Teknolojik aletlerin ve   internetin  fazla ve amaç dışı kullanılmasının zararlarını anlatan liseli öğrencilerin  hazırlayacakları drama izlettirilir. 
1-2-3-4. Sınıflar Bir Sorum Var? * Öğrencilere Teknoloji nedir? ve İnternet nedir? sorusunu sorarak çekim yapılacak.

(Amaç teknoloji ve internet kelimelerinin  öğrenci açısından ne anlam içerdiğini  gözlemlemek) 

1-2-3-4. Sınıflar Teknolojik Bilinç * Sınıf öğretmenleri Teknolojinin ve internetin   yararları, hayatımızı nasıl  kolaylaştırdığı ve amaç  dışı   kullanımda  teknolojinin  ne gibi  zararları olur konusunda bilgi verecek .(Bir ders saati) Bu bilgilendirme sırasında kısa videolardan ,bilimsel veriler içeren sunumlardan yararlanacak.Bahsedilen bu konuyla ilgili  Pano hazırlanacak  ve resimleri çekilecek.
1-2-3-4. Sınıflar Gel Oynayalım * Sınıf   öğretmenleri  bir ders boyunca oyun nedir? Oyun niçin oynarız konulu bir beyin fırtınası gerçekleştirir.  Oyun oynamamızdaki amaçlar çocuklara  anlatılarak çocuklara sınıf içi ve dışında oynayabilecekleri eski oyunlar öğretilir.  Tenefüslerde   oynamaları  teşvik edilir ayrıca beden eğitimi derslerinde bu oyunlar oynatılır.
1-2-3-4. Sınıflar Ben ve Oyuncağım * Çocuklara kendi oyuncakları tasarlatırılır ve yaptırılır.
1-2-3-4. Sınıflar Ya Olmasaydı, Ne Yapardın? * ‘Teknolojisiz bir hayat ‘ konulu serbest resim çalışması yaptırılır.(Teknoloji kelimesi açılabilir (bilgisayar, internet, araba, tv, otobüs vs)
1-2-3-4. Sınıflar Sanal Esaret * Teknolojinin ve internetin   yararları, fazla kullandığımızda zararları, nasıl  kullanmamız  gerektiği konulu pano hazırlama.
3-4. Sınıflar Komikvizyon * TV konulu karikatür yarışması düzenlenir.
5-6-7. Sınıflar “Ne izlediğini düşün! * Her sınıfa en sevdiği ve en çok seyrettiği dizi anketi yapılır. * Her sınıfta ayrı ayrı ankette 1.çıkan dizinin olumlu ve olumsuz özellikleri ders esnasında alt alta sıralanarak tahtaya yazılır. * Öğretmen dizinin olumsuzluğuna doğru
yönlendirme ve telkin yapar.
* Diziler hakkında yapılan yorumlar “Dizi Eleştirileri” şeklinde webde yayınlanır. * En özenli yazılmış eleştiriler bildirge haline getirilerek okulu temsilen Medya kuruluşlarının tv-sanat editörlerine gönderilir. * 1.seçilen sınıf “En Düşünceli Sınıf” seçilir. Ne kadar az düşünüyorsunuz! (Neml 62) Hâlâ düşünüp öğüt almayacak mısınız? (Secde 4)
5-6-7. Sınıflar Telef ! isyon karnesi * Öğrenci ailesinden gizli olarak 1 hafta boyunca anne ve babasının akşamları ne kadar süre tv karşısında oturduklarının çetelesini tutacak. * Bu çetele öğrenciye hazır verilecek * Karne genel veli toplantısında veliye verilecek
5-6-7. Sınıflar Obez TV * Fen dersinde ‘Besinlerin Sindirimi’ konusunda çocuk ve yetişkinlerde televizyon karşısında ve uzun süre hareket etmeksizin yemek yemenin sindirim sistemine zararlarını irdeleyen sunum yarışması yapılır. * Sunumlar webde yayınlanır. * Sunumlar facebooka yüklenerek yarışma oradan yapılabilir mi?
5-6-7. Sınıflar İzlediğin gerçek mi? * Çizgi film karakterlerinin yapabildiği eylemlerin mantığını (gerçeği ne kadar yansıttığını) sınıfta arkadaşları ile tartışırlar. * Kompozisyon yazdırılır. * Bu karakterlerin yanlışlıkları afiş yapılır.
5-6-7. Sınıflar İzlediğin gerçek mi? * Çizgi film karakterlerinin yapabildiği eylemlerin mantığını (gerçeği ne kadar yansıttığını) sınıfta arkadaşları ile tartışırlar. * Kompozisyon yazdırılır. * Bu karakterlerin yanlışlıkları afiş yapılır.
5-6-7. Sınıflar Değerlerine sahip çık! * Dizi ve filmlerde yansıtılan tarih ile gerçek tarih arasındaki farklar konulu araştırma yazısı hazırlatılır. * Yurtdışında yayınlanan Türk dizi ve filmleri bizim gerçek değerlerimizi yansıtıyor mu?
5-6-7. Sınıflar Ekranın 3 Yüzü * Drama öğretmenleri konu ile ilgili bir skeç
hazırlatırlar.
* Oyun okulda öğrencilere sergilenip video kaydı alınır. * Webde yayınlanır.
6. Sınıflar Televizyonun faydaları! *Hangi koşullarda faydalı olur, nasıl kullanılırsa faydalı olur.
*Sunum yarışması yapılır.
7. Sınıflar Zamanı Tüketen Ekran *Türkiye İstatistik Kurumu verileri ile Tv nin karşısında geçirilen zaman verileri grafiklerle afiş yapılacak.
7. Sınıflar Tercihleriniz sizin mi? *Öğrencilerin dizi ve film seyrederken maruz
kaldıkları reklamların ‘kendi beğenileri’ üzerinde nasıl etkili olduğu hakkında bir ders yapılacak . Bununla ilgili karikatürler ve posterler öğrencilere dağıtılacak. Karikatürleri İngilizce ifadelerle konuşturmaları, posterlere de grafitlilerle mesaj yazmaları istenecek. Bunlar daha sonra sergilenecek.
9. Sınıflar Ekranın izleyicisi mi yoksa esiri misiniz? *Münazara yarışması
9. Sınıflar Değerlerinin buharlaşmasına
kayıtsız kalma!
* Ekranlardaki yaygın “imam”, “takkeli insan”,
“hacı, hoca” tiplemesinin imajı nasıldır?
* Recep İvedik, İnek Şaban, Emir Eri Ramazan üçlüsü toplumda neyi çağrıştırmaktadır? * Derste kısa film kesitleri izletilerek tartışılır. * Hazırlatılan yazılardan duvar gazeteleri yapılır.
9-10-11. Sınıflar “Ne izlediğini düşün!” * Her sınıfa en sevdiği ve en çok seyrettiği dizi anketi yapılır. * Her sınıfta ayrı ayrı ankette 1.çıkan dizinin olumlu ve olumsuz özellikleri ders esnasında alt alta sıralanarak tahtaya yazılır. * Öğretmen dizinin olumsuzluğuna doğru
yönlendirme ve telkin yapar.
* Diziler hakkında yapılan yorumlar “Dizi Eleştirileri” şeklinde webde yayınlanır. * En özenli yazılmış eleştiriler bildirge haline getirilerek okulu temsilen Medya kuruluşlarının tv- sanat editörlerine gönderilir. * 1.seçilen sınıf “En Düşünceli Sınıf” seçilir. Ne kadar az düşünüyorsunuz! (Neml 62) Hâlâ düşünüp öğüt almayacak mısınız? (Secde 4)
9-10-11. Sınıflar Ekrandaki Biz miyiz? * Dizi ve filmlerde yansıtılan tarih ile gerçek tarih arasındaki farklar konulu araştırma yazısı hazırlatılır. * Yurtdışında yayınlanan Türk dizi ve filmleri bizim gerçek değerlerimizi yansıtıyor mu?
10. Sınıflar Zamanı Tüketen Ekran* Türkiye İstatistik Kurumu verileri ile Tv nin
karşısında geçirilen zaman verileri grafiklerle afiş yapılacak.
11. Sınıflar Hırsız var! *#hirsizvar hashtag i ile tweeter çalışması yapmak. Zamanımızı çalan bir hırsız var. Sağlığımızı çalan bir hırsız var. Paramızı çalan bir hırsız var. Aile muhabbetimizi çalan bir hırsız var. Ahlakımızı çalan bir hırsız var.
11. Sınıflar Hollywood Elini Cebimden Çek *Dizi ve filmlerin ülke ekonomisine zararları
konulu bir istatistik çalışması Pano çalışması Yapılan etkinlikler ile ilgili resim ve yazılar ile panolar hazırlanır.
Tüm Okul Televizyonsuz Hayat, Oh Ne Rahat * Evinde tv olmayan öğrencilerin tespit edilmesi * Röportaj yapılması
Tüm Okul AsfaTalks Her sınıf seviyesinde belirlenen konular
kapsamında konferans salonunda yapılır.
Tüm Okul Ekran Karartma * Belirlenen bir tarihte 3 gün öğrenciler evde
televizyonları açtırmazlar. Pazartesi, Salı,Çarşamba…
* Etkinlik gün içine velilere sms ile duyurulur. İzlemediği saatlerde neler yaptığı ile ilgili yazı hazırlar ve sınıf öğretmenine verir.
Tüm Okul Seminer Hasan Kaçan, Yusuf Özkan Özburun, Şaban
Kızıldağ, medyatik bir isim veya KAD yetkililerinden