Enerji Bakanı: Teknolojinin Olumsuz Yönleri İçin de Teknolojiler Geliştiriliyor

yildiz  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, internette ahlaki açıdan istenmeyen sitelere filtre konulduğunu hatırlatarak teknolojiyi kullanılırken       olumsuz yönlerin ortadan kaldırılması için yeni teknolojiler geliştirildiğini söyledi.

Bakanı Yıldız Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ile Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) Yönetim Kurulu                 Başkanı Rızanur Meral’in de hazır bulunduğu 2. Ulusal Bilişim Kongresi’nin açılış törenine katıldı. Erciyes Üniversitesi’nde gerçekleştirilen kongrede   konuşan Bakan Yıldız, bilgi ve teknolojideki gelişmelerin insan hayatına etkilerinin sosyolojik olarak irdelenmesi gerektiğini ifade etti.

Bütün hizmet ve teknolojik gelişmelerin insan odaklı olmadığına dikkat çeken Yıldız, “Dünyada 2,4 milyar insan bilişim teknolojilerinden                         faydalandığı bir ortamda, 1,5 milyar insan hala elektrikle tanışmadı.” dedi.

İnternette ahlaki açıdan istenmeyen sitelere filtre konulduğunu hatırlatan Bakan Yıldız, teknoloji kullanılırken olumsuz yönlerin ortadan kaldırılması için yeni teknolojiler geliştirildiğini belirtti. Bilişim sektörünün çok iyi kurgulanması gerektiğini vurgulayan Bakan Yıldız, “Bu sektörü çok iyi kurgulayabilmemiz lazım ki bize fayda sağlayabilsin. Aşırı hız felaket getirmeden kontrol edilmesi azım. Bizim internet bağımlısı olmadan, ekstremlerle yetinmeden, ifrat tefrit noktalarında bulunmadan normal hayatımızı daha da normalleştirmeyle alakalı çabalarımızın devam etmesi lazım. Kendimizden bir şeyler kattığımız, duygumuzu, sevgimizi, kalbimizi ortaya koyabildiğimiz bir yapıya kavuşmamız lazım. Türkiye, vicdanıyla, kalbiyle, aklıyla beraber büyüyor. En önemli kaynağı olan insan kaynaklarıyla birlikte büyümesi lazım. Onun için bilişimin sosyolojik etkilerinin göz ardı edilmemesi gerekir.” diye konuştu.

Bilişim teknolojilerindeki gelişmelerin tüketici alışkanlıklarını değiştirdiğini anlatan Yıldız, internet bağımlılığının tıbben teyit edildiğini belirten Bakan Yıldız şunları söyledi: “Türkiye’de 16 milyon kişi bilişim teknolojisiyle bir şekilde tanışıyor. Kore’de 50 milyon insan arasında internet bağımlılığı tıbben teyit edilmiş olan 2 milyon insan var. Bunun mutlaka sosyolojik açıdan irdelenmesi lazım. Türkiye’nin nüfusu 75 milyon ve 106 milyon adet cep telefonu var. Çocuk ve yaşlı nüfusu çıkardığımız zaman geriye kalan 50 milyon nüfusta, 64 milyon cep telefonu abonesi var. Bir Miraç Kandili’nde 1 milyar mesaj çekiliyor. Günlük cirosu 90 milyon lira olan bir sektör karşımıza çıkıyor. Bu sektörün toplam cirosu 22 milyar liraya ulaşıyor. Türkiye’nin Edirne’den Kars’a, Sinop’tan Hatay’a kadar olan elektrik dağıtım cirosu 22 milyar lira. Tüketici alışkanlıklarını ciddi şekilde değiştiğini görüyoruz. Bunu sonucunda kendimizden kattığımız ve duygularımızı yansıttığımız yapı yerine tamamen mekanik hale gelen bir yapı ortaya çıkıyor. Bu işin duygu, his ve insan yanını mutlaka kontrol etmek durumundayız. Her şey para demek değildir. Bu kısımları kontrol ettiğimiz takdirde tüm bu teknolojik gelişmelerin bize fayda sağladığını görüyoruz.”

TUSKON Başkanı Rızanur Meral de, son yıllarda Türkiye’de hızlı bir gelişme olduğunu belirterek, 2023 yılı hedefi kapsamında ülkenin önemli ülkeler arasına gireceğini söyledi. Bilişim alanındaki hızlı gelişmelere rağmen, toplumda henüz bu konuda yeterince bilinç oluşmadığını kaydeden Meral, “Türkiye’nin gelişmesi için bilişim alanında vizyon oluşturulması, beyin dönüşümünün sağlanması ve iş adamlarının da vizyonlarını buna göre ayarlaması gerekir.” dedi.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkan Yardımcısı Muhterem Çöl de bilişim sektörünün diğer sektörlere öncülük ederek yeni iş alanları oluşturduğunu anlattı.

Konuşmaların ardından protokol pasta kesti. Daha sonra kongreye geçildi.